HTC VIVE Cosmos

Jakiś czas temu firma HTC wprowadziła na rynek swoje gogle VR. Są to modułowe gogle do wirtualnej rzeczywistości, które mają umocnić pozycję HTC na rynku VR, jednocześnie poprawiając pozycję firmy w ogóle.

HTC VIVE Cosmos na pewno są warte zauważenia. Ich specyfikacja mówi sama za siebie i spokojnie dorównuje konkurencji, jeżeli nawet jej nie przewyższa. Istotnym elementem gogli są dwa ekrany LCD, a każdy z nich oferuje rozdzielczość 1440 x 1700 pikseli. Sumaryczna rozdzielczość zatem wynosi 2800 x 1700 pikseli i jest niemalże dwukrotnie większa niż w poprzedniej generacji. Obraz natomiast jest odświeżany w 90 klatkach na sekundę, a samo pole widzenia sięga 110 stopni. Gogle od HTC są urządzeniem gotowym od razu do użytkowania. Wraz z samymi goglami otrzymujemy odpowiednie słuchawki, które można w razie czego zdemontować, chcąc zastąpić je innymi. Dodatkowo otrzymujemy dedykowane kontrolery, zestaw sześciu kamer, które są wbudowane w gogle. Kamerki mają za zadanie śledzić położenie użytkownika względem otoczenia w czasie rzeczywistym. Produkt od HTC jest bardzo łatwy w obsłudze i nie wymaga dodatkowych stacji bazowych, jak to jest w przypadku niektórych innych produktów tego typu. Z VIVE Cosmos możemy korzystać zarówno stając jak i w pozycji siedzącej. HTC mocno wskazuje na aspekt modularności gogli. Niektóre części możemy wymienić. Ma to pozwolić na wydłużenie żywotności produktu, dzięki dodawaniu nowych funkcji czy to w kwestii sprzętowej czy też oprogramowania.

Gogle są bardzo wygodne, a wykonano je z lekkich i miękkich materiałów. Gogle bez problemu będą pasowały do każdego bez względu na kształt twarzy, a producent podkreśla, że osoby noszące okulary nie odczują żadnego dyskomfortu z tym związanego. Dzięki odpowiedniej konstrukcji użytkownik może odchylić przedni panel ku górze i szybko powrócić do rzeczywistości bez potrzeby zdejmowania całego sprzętu z głowy. Porządne parametry urządzenia zapewniają wyraźny obraz i nie będzie problemu również z cienkimi liniami oddzielającymi piksele jak to miało mieć przypadki wcześniej. Rekomendowane wymagania sprzętowe do VIVE Cosmos to karta graficzna GeForce GTX 1060 lub Radeon RX 480 lub nowsze oraz minimum 8 GB RAM, co nie oznacza, że nie będziemy mogli z nich korzystać przy nieco słabszym sprzęcie. Koszt gogli nie jest mały i przekracza na tą chwilę 3000 zł (cena w dniu premiery wynosiła 3699 zł). U niektórych sprzedawców kupując omawiane urządzenie otrzymamy specjalny kod aktywujący abonament w sklepie VIVEPORT Infinity na okres 12 miesięcy, który da nam dostęp do wielu gier, filmów VR i aplikacji. Nie obejdzie się również bez zniżek na inne produkty czy możliwości otrzymania ofert specjalnych.